FBIM Transactions online

ISSN 2334-704X (Online)
QR_1
Urednik
dr Zoran Čekerevac



Prednja korica
Impresum
Naučni odbor i uredništvo
Uvodna reč urednika
Sadržaj ovog broja časopisa
Uputstva za autore
Postupak prijavljivanja rada
Recenzenti
Izveštaj recenzenta
Zadnja korica



U ovom broju


Kliknite na naziv rada da biste videli njegov rezime

Creative Commons License
Ovi radovi su licencirani prema uslovima Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 Unported License
.

Naučni radovi
#1 Mario Bogdanović
ORGANIZACIJSKA KLIMA U FUNKCIJI UNAPRJEĐENJA MENADŽMENTA LJUDSKIH RESURSA

#2 Svetlana Anđelić, Zoran Čekerevac, Stanislav Glumac, Nikola Dragović
PRIMENA KOMPJUTERSKOG ADAPTIVNOG TESTIRANJA KAO ALATA MENADŽMENTA LJUDSKIM RESURSIMA
Stručni radovi
#3 Nevenka Nićin, Milija Bogavac
OPERATIVNA REVIZIJA - ALAT I KOREKTOR MENADŽMENTA
#4 Amra Abadžić, Bahrija Umihanić, Mirela Ćebić
KARAKTERISTIKE MENADŽMENTA PROCESA EVALUACIJE STRATEGIJA LOKALNOG RAZVOJA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE
#5 Tomislav Brzaković
MENADŽMENT U KRIZNIM SITUACIJAMA - UZROCI I RAZMERE SVETSKE FINANSIJSKE KRIZE I PUTEVI IZLASKA
#6 Biljana Grgurović, Slavica Štrbac, Gorica Milovanović-Braković
UTICAJ TEHNOLOGIJE NA RAZVOJ POŠTANSKOG SAOBRAĆAJA
#7 Nada Živanović, Vlada Živanović, Daniela Todorova, Marija Živanović
MENADŽMENT PROIZVODA U FUNKCIJI EFIKASNIH TEHNIKA
#8 Radmila Ćurčić, Vladimir Prebiračević, Nataša Vasić
MANIPULACIJA SAVREMENIM KOMUNIKACIJAMA U SVRHU MOBINGA
#9 Miodrag Zlatković
ELEKTRONSKO UPRAVLJANJE ODNOSIMA SA KUPCIMA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA
#10 Jelena Avakumović, Čedomir Avakumović, Julija Avakumović
UPRAVLJANJE RIZIKOM U POSLOVANJU PPS-a
#11 Snežana Trmčić, Ozrislava Milinković, Marko Trmčić
KONCEPTUALNI OKVIR - LIDERSTVO
#12 Marija Živanović
MEĐUNARODNI ASPEKTI UPRAVLJANJA LJUDSKIM RESURSIMA U POSLOVNOM AMBIJENTU


ORGANIZACIJSKA KLIMA U FUNKCIJI UNAPRJEĐENJA MENADŽMENTA LJUDSKIH RESURSA

Mario Bogdanović

Rezime
Ovim radom elaborira se koncept organizacijske klime i njegov odnos s menadžmentom ljudskih resursa. Prvo se razrješavaju uočene teorijske nekonzistentnosti pojmovne, sadržajne, istraživačke i korisničke problematike. Zatim se prikazuju glavni istraživački pristupi i rezultati istraživanja organizacijske klime. U kontekstu unaprjeđenja menadžmenta ljudskih resursa i organizacijske djelotvornosti, utvrđene su potencijalne koristi od upravljanja organizacijskom klimom. Utvrđena je suštinska povezanost organizacijske klime s menadžmentom ljudskih resursa jer organizacijska klima može biti tretirana kao posebna funkcija ili praksa menadžmenta ljudskih resursa, ali se također može smatrati posljedicom svih praksi menadžmenta i menadžmenta ljudskih resursa, odnosno jednim od pokazatelja njihove uspješnosti. Tako je pružen uvid u kompleksno područje upravljanja organizacijskom klimom poslovne organizacije u kontekstu unaprjeđenja menadžmenta ljudskih resursa.

Ključne reči:
menadžment ljudskih resursa, organizacijska djelotvornost, organizacijska klima, organizacijska kultura

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


PRIMENA KOMPJUTERSKOG ADAPTIVNOG TESTIRANJA KAO ALATA MENADŽMENTA LJUDSKIM RESURSIMA

Svetlana Anđelić, Zoran Čekerevac, Stanislav Glumac, Nikola Dragović

Rezime
Savremeno poslovanje, u uslovima globalne konkurencije, zahteva od menadžmenta da permanentno prati i primenjuje inovacije u svim domenima delatnosti firme. Kako bi se nova tehničko-tehnološka rešenja mogla uspešno inkorporirati u neko preduzeće, neophodno je da zaposleni poseduju relevantna znanja u svojim strukama. Ovo dalje iziskuje kontinuirano usavršavanje svih struktura zaposlenih i pred menadžment ljudskih resursa postavlja veliki zadatak - kako na što efikasniji način testirati zaposlene, nakon obavljene dodatne edukacije i obuke. Testiranje velikog broja zaposlenih bez primene informacionih tehnologija, bi se pretvorilo u sizifovski posao. Kompujterski-adaptivni testovi (CAT) omogućavaju da se za relativno kratko vreme obavi objektivno testiranje veće grupe zaposlenih. U ovom radu će biti izloženo kako CAT testovi doprinose efektivnom i efiksnom testiranju.

Ključne reči:
Adaptivni testovi, CAT ocenjivanje, CAT testiranje, menadžment ljudskih resursa

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


OPERATIVNA REVIZIJA - ALAT I KOREKTOR MENADŽMENTA

Nevenka Nićin, Milija Bogavac

Rezime
Operativna revizija prati celokupno ostvarenje ciljeva, efektivnost poslovnih postupaka i interne kontrole, rezultate menadžera i druge nefinansijske aspekte poslovanja, koristeći logičke revizijske tehnike; privođenje svrsi organizacionih ciljeva, operacija, kontrolnih procesa, komunikacije i informacionih sistema. Smanjenje potencijalnih rizika, odnosno, stepena izloženosti gubicima usled nastanka neizvesnih nepovoljnih događaja, u direktnoj je srazmeri sa nedovoljnim obimom kontrole, nedostatkom informacija i vremena za donošenje optimalnih odluka.

Ključne reči:
sistem interne kontrole, operativna revizija, bonitet, rizici, informacioni sistemi

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


KARAKTERISTIKE MENADŽMENTA PROCESA EVALUACIJE STRATEGIJA LOKALNOG RAZVOJA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE

Amra Abadžić, Bahrija Umihanić, Mirela Ćebić

Rezime
Rad ukazuje na osnovne karakteristike i ulogu menadžmenta procesa evaluacije lokalnog razvoja jedinica lokalne samouprave. Evaluacija predstavlja sistematsku i objektivnu ocjenu tekućeg ili završenog projekta, programa, politike lokalnog razvoja (njenog dizajna, implementacije i rezultata) i ima za cilj da odredi relevantnost, uspješnost, efikasnost, djelotvornost i rezultate strategije lokalnog razvoja. Evaluacija uticaja se obavlja da bi se pomoglo donosiocima odluka prilikom odlučivanja ili pregovaranja o promjenama intervencije koja se evaluira. Analiza uticaja je često cilj menadžment procesa evaluacije u lokalnim zajednicama, jer ona odražava uspješnost lokalnih zajednica i ukazuje donatorima da se promjena dešava (ili ne). Faze procesa evaluacije uticaja treba da primjene rukovodioci i lica zadužena za pripremu specifikacija za aktivnost procesa evaluacije, a ne sam evaluacijski tim. Menadžment procesa evaluacije može imati snažnu ulogu u povećanju sofisticiranosti i kvaliteta institucionalnih performansi. Za kreatore politike pruža temelj za dodjelu sredstava, jer rezultati pokazuju odgovornosti ključnih sudionika u procesu evaluacije.

Ključne reči:
proces evaluacije, menadžment, strategije lokalnog razvoja, jedinice lokalne samouprave

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


MENADŽMENT U KRIZNIM SITUACIJAMA - UZROCI I RAZMERE SVETSKE FINANSIJSKE KRIZE I PUTEVI IZLASKA

Tomislav Brzaković

Rezime
Reč kriza spada među najčešće korišćene reči u poslednjih nekoliko godina. Finansijska kriza, primarno nastala u SAD krahom hipotekarnog kreditnog tržišta, brzo se proširila na ceo svet i pored finansijskog zahvatila i realan sektor. Uzroci krize se kreću od sistemskih karakteristika i institucionalnih svojstava privrede, do neadekvatnih ekonomskih politika i pohlepe pojedinih grupa, posebno finansijskih institucija i kompanija. Danas u svetu finansijske transakcije daleko prevazilaze vrednost svetske trgovine, pojava poznata kao finansijalizacija, koja ima za posledicu transfer dohotka iz realnog u finansijski sektor. Mere koje se preduzimaju za izlazak iz krize su od istorijskog značaja, jer od njihove efikasnosti će zavisiti buduća konfiguracija svetskog finansijskog i ekonomskog sistema.

Ključne reči:
krizni menadžment, finansijska kriza, budžetski deficit, rizik

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


UTICAJ TEHNOLOGIJE NA RAZVOJ POŠTANSKOG SAOBRAĆAJA

Biljana Grgurović, Slavica Štrbac, Gorica Milovanović-Braković

Rezime
Razvijene poštanske uprave su godinama investirale u nove tehnologije prvenstveno insistirajući na povećanju produktivnosti i na smanjenju cene koštanja poštanskog procesa. U takvom pristupu videle su način za suprostavljenje narastajućoj konkurenciji u ovoj oblasti. Kao posledica tehnoloških dostignuća i novih komunikacionih obrazaca, poštanske usluge su se značajno promenile u poslednjih deset godina, pa se u budućnosti u tehnološkim rešenjima očekuje prvenstveno stavljanje naglaska na dostizanje određenog nivoa prilagodljivosti. Sa automatizacija prerade koja je bila sedište razmatranja, akcenat se prebacuje na promene obima pošiljaka i potreba klijenata, mešanje usluga i promene u regulativi. U radu je pokazano kako nove tehnologije zasnovane na elektronskim komunikacijama ne moraju predstavljati samo pretnju tradicionalnom fizičkom protoku informacija, već se mogu iskoristiti i za dalji razvoj poštanskih operatora. Takođe, objašnjen je načina korišćenja metoda višekriterijumske analizi prilikom formiranja stava o opredeljenju klijenata o tome uslugu kog operatora će zahtevati ili koju uslugu će klasifikovati kao nešto što može zadovoljiti njegove potrebe. U mogućnosti raspolaganja ovakvim podacima koji će se kombinovati sa novim tehnološkim rešenjima autori vidi način za opstanak na ovom veoma perspektivnom tržištu.

Ključne reči:
poštanski saobraćaj, elektronske usluge, nove tehnologije

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


MENADEŽMENT PROIZVODA U FUNKCIJI EFIKASNIH TEHNIKA

Nada Živanović, Vlada Živanović, Daniela Todorova, Marija Živanović

Rezime
Globalno poslovanje menadžmenta podrazumeva ostvarivanje vizije, misije i strategije kontinualnog učešća proizvoda na tržištu. Praksa kod nas i u svetu govori, da veliki broj proizvoda završi neprimećeno svoj životni vek ne samo na našem već i na inostranom tržištu. Koliko će se dugo određeni proizvodi zadržati na tržištu zavisi od razvoja i primene efikasnih tehnika. U radu su prikazani planski pristup za efikasno produžavanje životnog ciklusa proizvoda, i reinženjering pristup za analizu stanja i potrebno uvođenje inovacija.

Ključne reči:
menadžment proizvoda, efikasne tehnike, tržište

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


MANIPULACIJA SAVREMENIM KOMUNIKACIJAMA U SVRHU MOBINGA

Radmila Ćurčić, Vladimir Prebiračević, Nataša Vasić

Rezime
Društveni život počiva na komunikaciji. To je veoma osetljivo područje na koje menadžment mora posebno da obraća pažnju, kako ne bi dolazilo do mobinga. Zlostavljanje na radnom mestu, pogotovu psihološko, društveno je potpuno neprihvatljivo. Poslednjih godina posvetila se velika pažnja prevenciji i borbi protiv mobinga, kao što su mnoge zemlje rešavale pravna pitanja u vezi sa ovim pojmom. Mobing kao zlostavljanje na radnom mestu počinje komunikacijom, koja je neetička i patološka. Da bi kasnije presasla u ponižavanje, omalovažavanje, vređanje a nekad i fizičko nasilje. Zloba kao pritajeni motiv, ima za cilj eliminaciju radnika sa posla, a posledice ostaju ceo život. Društvo tek treba da se pozabavi ovim fenomenom.

Ključne reči:
menadžment, komunikacije, mobing, manipulacija, mober

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


ELEKTRONSKO UPRAVLJANJE ODNOSIMA SA KUPCIMA MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA

Miodrag Zlatković

Rezime
Interaktivna priroda Web-a kombinovana sa e-mail-om predstavlja idealno okruženje u kome upravljanje tim odnosima i bazama podataka obezbeđuje osnovu za prikupljanje i čuvanje informacija o odnosima i za pojačavanje odnosa putem unapređenja personalizovanih odnosa. Zbog velikih troškova upravljanja odnosima na individualnom nivou, mnoge kompanije u početnoj fazi primene CRM koriste pristup koji omogućava oblikovanje usluga za razvoj odnosa sa određenim grupama ili segmentima kupaca umesto sa pojedincima. To zahteva od kompanije da razvija dugoročne odnose sa svakom grupom kupaca da bi bolje upoznala njihove potrebe, a zatim isporučivala usluge koje zadovoljavaju te potrebe. Prema tome, upravljanje odnosima sa kupcima (CRM) uključuje set marketinških pristupa za izgradnju i održavanje dugoročnih poslova sa kupcima, u početnoj fazi razvoja sa grupama ili segmentima kupaca, a u kasnijim fazama sa pojedinačnim kupcima.

Ključne reči:
Web, on-line, e-mail, CRM, informacija, upravljanje odnosima

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


UPRAVLJANJE RIZIKOM U POSLOVANJU PPS-a

Jelena Avakumović, Čedomir Avakumović, Julija Avakumović

Rezime
U radu je ukratko ukazano na analizu i klasifikaciju rizika koje se mogu pojaviti u poslovanju PPS-a. Da bi se moglo uspešno upravljati rizicima, potrebno je upoznati, odnosno predvideti ih i znati njihov mogući uticaj na profit. U poslovanju PPS-a je većina poslovnih poteza riskantna i nepredvidiva, pa je zato i bitno te nepredvidljive varijable u poslovanju PPS-a pokušati alternativno planirati i eventualno ukoliko u poslovanju se pojave imati spreman odgovor.

Ključne reči:
biznis, rizik, upravljanje, promene, preduzetnik, menadžer rizika

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


KONCEPTUALNI OKVIR - LIDERSTVO

Snežana Trmčić, Ozrislava Milinković, Marko Trmčić

Rezime
Globalna konkurencija povezana sa potrebom kupaca za povećanim kvalitetom proizvoda i usluga, pojačava potrebu za fleksibilnošću i kreativnošću od strane organizacije. Slab menadžment i manjak liderstva su veoma često okrivljeni za probleme sa kojima se suočavaju organizacije širom sveta. Mnoge organizacije se restruktuiraju i uvode nove principe poslovanja da bi ostale konkurentne na svetskom tržištu. Najviše promena uvedeno je u načinu na koji zaposleni obavljaju posao. Zaposleni su sve obrazovaniji pa mlađi kadar u organizaciji očekuje veći stepen autonomije i učestvovanja u odlučivanju. Zaposleni se treniraju iz raznih oblasti biznisa i od njih se očekuje da donose samostalne odluke. Oni očekuju brza unapređenja,izazovne mogućnosti koje će im pružiti priliku da steknu vredno iskustvo, trening i balans između privatnog i poslovnog života. Sa povećanom upotrebom timova u organizaciji, mnoge od tradicionalnih uloga lidera se menjaju. Timovi su dizajnirani da upotpune individualne osobine zaposlenih. Samorukovođeni timovi su zaslužni za kontinuiranu procenu i unapređenje proizvoda kao i za dizajn njihovog rada i svih drugih radnih procesa koji na njih utiču. Lideri su često izabrani od strane članova tima i svaki član je odgovoran za sopstvene akcije i odluke. Ove promene u načinu rukovodjenja, kao i poslovanja u mnogim organizacijama pomeraju fokus sa lidera na zaposlene. Cilj rada je prikaz analiza modela liderstva, i njihove uloge po istoimenom konceptu.

Ključne reči:
liderstvo, super liderstvo, samo liderstvo, transakciono liderstvo, transformaciono liderstvo

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


MEĐUNARODNI ASPEKTI UPRAVLJANJA LJUDSKIM RESURSIMA U POSLOVNOM AMBIJENTU

Marija Živanović

Rezime
Bilo koja kompanija koja danas posluje na tržištu suočava se sa problemom globalizacije. Profitabilan nastup kompanije uslovljen je postojanjem dobrog marketing koncepta tj. optimalnim kombinacijama instrumenata marketinga. Budućnost profitabilnog poslovanja opredeljuje efikasnost uključivanja ljudskih resursa. Oni su osnovna premisa za uspešno sprovođenje marketinških aktivnosti u preduzeću. Svi elementi marketing miksa su podjednako značajni, svaki od njih ima svoju ulogu i područje uticaja na ciljni tržišni segment, međutim bez dobro organizovanog i efikasnog sistema komuniciranja kompanije sa tržištem, odnosno šire posmatrano - sa okruženjem, ona neće moći uspešno da ostvari svoj komunikacioni ili ekonomski cilj. Marketinška strategija kompanije će se bazirati na tome koju poziciju u odnosu na direktnu konkurenciju na tržištu ima odabrani proizvod u očima potrošačke ciljne grupe (idealnih mušterija). Upravljanje ljudskim resursima kao proces vođenja kadrovske politike treba da osigura što veću produktivnost zaposlenih. Za prognozu uslova u kojima će kompanije poslovati u budućnosti neophodna je adekvatna uloga ljudskih resursa. U radu se prikazuju aktuelni pristupi međunarodnog upravljanja ljudskim resursima.

Ključne reči:
biznis, rizik, upravljanje, ljudski resursi, međunarodni marketing, menadžment

Kliknite ovde za povratak na vrh stranice


To switch to English click the icon

To switch to English click the icon